Co warto wiedzieć o fotoradarach?

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • micnur
    Ambiente
    • 2008
    • 109

    Co warto wiedzieć o fotoradarach?

    Czy jest możliwość, żeby coś dostało się do "obiegu" przy wymianie filtra oleju?
    Miskę to raczej się rusza, jedynie w przypadku jej urwania
    Co to przebicia sitka to taka możliwość jest jedynie w przypadku gdy "obiekt" zostanie mechanicznie w niego wbity - inaczej można je tylko zatkać.
  • loru
    RS
    S_OCP Member
    • 2007
    • 4286
    • Octavia II (1Z3)
    • BXE 1.9 TDI PD 105 KM

    #2
    Co warto wiedzieć o fotoradarach?

    Przepisy dotyczące korzystania z fotoradarów przez mundurowych i karania na podstawie zdjęć mocno się zmieniły w tym roku. Prawo do używania urządzeń rejestrujących uzyskała Inspekcja Transportu Drogowego (ITD). Od 1 lipca inspektorzy mogą karać kierowców (wcześniej przez kilka miesięcy tylko przejmowali urządzenia od policji).

    Na przełomie lat 2010/2011 strażnicy miejscy stracili z kolei prawo do korzystania z urządzeń przenośnych. Formacja musiała czekać na podpis ministra pod rozporządzeniem, które określa wzór znaku informującego o kontroli fotoradarem. Wbrew zapowiedziom, strażnicy nie stracili jednak przywileju użytkowania fotoradarów umieszczonych na słupach.
    czytaj dalej


    Żeby tego było mało, z końcem czerwca 2011 r. pojawiły się nowe przepisy dotyczące oznakowania urządzeń. Wprowadziły obowiązek oklejenia fotoradarów żółtą folią odblaskową. Przy okazji uporządkowano kwestię tablic ostrzegawczych stawianych przed urządzeniami i ostrzegających o pomiarze.

    Kierowców przestraszył także pomysł ITD, który zakłada pomiar odcinkowy prędkości. Efekt? Wielu zmotoryzowanych zaczęło nerwowo spoglądać na kamery nad drogami. Tymczasem te nadal służą do podglądu sytuacji na trasie lub są elementem elektronicznego poboru opłat drogowych (w ramach viaToll).

    Kierowcy zapominają, że aby kamera mogła pełnić rolę radaru odcinkowego, musi być oznakowana. Takie znaki mają się pojawić dopiero na przełomie roku.

    Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem fotoradarów.

    1. Odblaskowe fotoradary

    Obecnie tylko nowo instalowane urządzenia (od 1 lipca 2011 r.) muszą mieć żółtą odblaskową barwę. Natomiast fotoradary (pomalowane na szaro) zainstalowane przed tą datą, mogą być zgodnie z prawem używane prawie przez 3 lata bez specjalnej folii.

    W pierwszej kolejności oznakowane będą urządzenia w miejscach szczególnie niebezpiecznych.

    Oklejenie wszystkich fotoradarów na żółto będzie obowiązkowe dopiero od lipca 2014 r.

    2. Obowiązkowa tablica ostrzegawcza


    Przed każdym fotoradarem musi się znaleźć ostrzeżenie, czyli niebieska tablica "Kontrola prędkości - Fotoradar". Zgodnie z przepisami umieszcza się ją od 100 do 700 m przed fotoradarem (w zależności od kategorii drogi lub prędkości dozwolonej na danym odcinku).

    W przypadku urządzeń przenośnych, na początku odcinka objętego pomiarem musi pojawić się znak "Fotoradar" i tabliczka "na odcinku... "

    Ostrzeżenie o przenośnym fotoradarze musi pojawić się jedynie w przypadku urządzeń straży miejskiej. Natomiast przed stacjonarnym urządzeniem znak jest obowiązkowy w każdym przypadku.

    3. Czas na ukaranie mandatem

    Na podstawie zdjęcia z fotoradaru ITD, straż miejska oraz policja, mają na wystawienie mandatu 180 dni od wykonania zdjęcia. Po tym terminie sprawa trafia do sądu i to tam zapada decyzja o wysokości kary. Do końca 2010 r. czas na ukaranie wynosił 30 dni.

    4. Wezwanie od ITD bez fotografii

    Wykonywane przez strażników miejskich zdjęcia były wysyłane wraz z wezwaniem. Jednak ITD, która przejęła fotoradary od policji, nie wysyła zdjęć. Inspektorzy twierdzą, że nie ma takiego obowiązku. Nawet w przypadku prośby o okazanie fotografii, nie można jej zobaczyć. Kierowca może zapoznać się z fotografią ze swoim udziałem dopiero, kiedy sprawa trafi do sądu, np. w związku z nieprzyjęciem mandatu.

    5. Niewskazanie sprawcy wykroczenia

    Jeśli właściciel pojazdu nie wskaże, kto prowadził samochód w chwili popełnienia wykroczenia, grozi mu mandat do 500 zł, ale nie dostanie punktów karnych. ITD ma także prawo skierować sprawę do sądu, gdzie za niewskazanie kierowcy grozi nawet 5000 zł grzywny.

    6. Odcinkowy pomiar prędkości

    ITD na przełomie roku zamierza wprowadzić odcinkowy pomiar prędkości z wykorzystaniem kamer umieszczonych nad drogami. Prędkość będzie mierzona na dystansie maksymalnie 20 km. Przed pomiarem odcinkowym musi się pojawić znak "Kontrola prędkości - Fotoradar", a pod nim tablica "kontrola średniej prędkości na odcinku...". Jednak na razie to tylko plany.

    Natomiast widoczne nad niektórymi drogami kamery są póki co wykorzystywane do monitoringu sytuacji na trasach.

    7. Przekroczenie prędkości bez kary

    W przypadku kontroli fotoradarem, karani mogą być tylko ci kierowcy, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 10 km/h. Trzeba pamiętać, że taka "ulga" nie dotyczy kontroli np. popularną suszarką.

    Przekroczenie dozwolonej prędkości do 10 km/h włącznie jest traktowane jako dozwolony błąd kierowcy.

    8. Atrapy i skrzynki na fororadary

    Atrapy fotoradarów, a dokładnie atrapy masztów do fotoradarów, które nie są przystosowane do umieszczania w nich urządzeń rejestrujących, sukcesywnie znikają i nie ma możliwości montowania nowych. Z kolei w każdym maszcie ma być aktywny fotoradar, a te puste muszą być zasłanianie folią. Niestety, na razie brakuje przepisów wykonawczych.


    źródło : http://motoryzacja.interia.pl/wiadom...ch,1695965,415
    O rany - jedna siódma życia to poniedziałek

    Komentarz

    • Eidos71
      RS
      • 2011
      • 2050
      • Octavia II (1Z3)
      • CAXA 1.4 TSI 122 KM

      #3
      Re: Co warto wiedzieć o fotoradarach?

      Zamieszczone przez loru
      Na przełomie lat 2010/2011 strażnicy miejscy stracili z kolei prawo do korzystania z urządzeń przenośnych. Formacja musiała czekać na podpis ministra pod rozporządzeniem, które określa wzór znaku informującego o kontroli fotoradarem. Wbrew zapowiedziom, strażnicy nie stracili jednak przywileju użytkowania fotoradarów umieszczonych na słupach.
      A jak określić fotoradar, schowany w blaszanym koszu na kółkach (wyglądającym, jak kosz na śmieci), lub fotoradar przenośny ustawiony na trójnogu ? Bo w ubiegłym tygodniu pierwszy rodzaj radaru używany był przez SM w Grudziądzu, a drugi ustawiony był przy E7, w wiosce pomiędzy Elblągiem, a Gdańskiem... Czyżby przepisy sobie, a SM sobie...?
      Doświadczenie to coś, co nabywamy chwilę po tym, gdy było nam najbardziej potrzebne.
      MOJA FURKA

      Jeśli pomogłem - wciśnij "pomógł"

      Tanie pobieranie plików: http://filefox.pl/poleca/Eidos71

      Komentarz

      • PAOLO ESCO
        RS
        • 2009
        • 6626
        • Volkswagen
        • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

        #4
        Zamieszczone przez loru
        Na przełomie lat 2010/2011 strażnicy miejscy stracili z kolei prawo do korzystania z urządzeń przenośnych.
        już suszą dalej! Uważajcie na trasie S3 na miejscowość Nowe Misteczko - fotoradar na trójnogu schowany za żywopłotem jadąc od strony Zielonej Góry w kierunku Lubina - Wrocławia. Nie jesteście w stanie zauważyć go do ostatniej chwili :evil: - na wjezdzie w teren zabudowany widnieje oznakowanie 300m wcześniej.
        Na 90% stoi tam od każdego piatku aż do niedzieli! :evil:

        Zamieszczone przez loru
        Natomiast fotoradary (pomalowane na szaro) zainstalowane przed tą datą, mogą być zgodnie z prawem używane prawie przez 3 lata bez specjalnej folii.
        no to odkładam na mandat :P

        Zamieszczone przez loru
        Jednak ITD, która przejęła fotoradary od policji, nie wysyła zdjęć. Inspektorzy twierdzą, że nie ma takiego obowiązku.
        :zastrzelic kuwaaaa to jak określić kto jechał np po 3 miesiącach ...chyba ich po...bało całkiem.
        :arrow: " Prawo wglądu do akt sprawy o wykroczenie (w tym również do obrazu zarejestrowanego wykroczenia) obwiniony nabywa dopiero w sądzie - z chwilą zawiadomienia go o terminie pierwszej rozprawy (art. 67 § 2 oraz art. 38 ust. 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w związku z art. 156 § 1-4 Kodeksu postępowania karnego).

        Wprawdzie w dotychczasowej praktyce stosowania fotoradarów przez Straże Miejskie zdjęcie było przez Straże wysyłane, to jednak podkreślić trzeba, że organ prowadzący czynności w sprawie o wykroczenie (np. Straż Miejska, Inspekcja Transportu Drogowego) nie ma obowiązku udostępniania fotografii do wglądu uczestników postępowania przed zakończeniem prowadzonych przez ten organ czynności wyjaśniających. Organ prowadzący czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie gromadzi materiał dowodowy co do zasady bez zgody, a często i wiedzy uczestników postępowania. Zgromadzone dowody (np. fotografia z urządzenia rejestrującego) służą następnie do weryfikacji innych dowodów (np. oświadczeń lub zeznań świadków). W sytuacji gdy uczestnik postępowania zna zebrane dowody, ma możliwość przedstawienia wersji zdarzenia dla siebie korzystnej i nie zawsze prawdziwej. Z tego względu przyjąć trzeba, że wysyłanie fotografii do właściciela pojazdu byłoby to co do zasady niekorzystne z punktu widzenia interesów wymiaru sprawiedliwości, który dąży do ustalenia prawdy materialnej.

        Art. 156 § 5 Kodeksu postępowania karnego stanowi, że jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, w toku postępowania przygotowawczego stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta, umożliwia sporządzanie odpisów i kserokopii oraz wydaje odpłatnie uwierzytelnione odpisy lub kserokopie tylko za zgodą prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Za zgodą prokuratora akta w toku postępowania przygotowawczego mogą być w wyjątkowych wypadkach udostępnione innym osobom.

        Jednak zważyć należy, że art. 38 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia stanowi, iż do czynności procesowych prowadzonych w postępowaniu w sprawach o wykroczenia w zakresie dostępu do akt sprawy stosuje się odpowiednio także przepisy art. 156 § 1-4 Kodeksu postępowania karnego. Nie stosuje się zatem art. 156 § 5 Kodeksu postępowania karnego.

        Pomiar wideorejestratorem

        Wbrew obiegowym opiniom, radiowóz z wideorejestratorem nie wysyła żadnych fal - mierzy prędkość innych aut z własnego prędkościomierza. Z tego powodu policjanci muszą najpierw dogonić kierowcę, a następnie na początku i końcu pomiaru utrzymywać ten sam dystans do namierzanego pojazdu. Jeśli będą zbliżać się do ściganego auta, pomiar nie będzie prawidłowy, ponieważ zawyżą jego prędkość (takie nagranie może być powodem do odwołania się od mandatu). Wideorejestrator to nie wideoradar. Rejestrowana jest prędkość radiowozu.

        Takie zdjęcia powinny trafiać do kosza

        Profesor Ewa Gruza, kryminalistyk z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia w rozmowie z gazetą, że dowodem wykroczenia może być tylko zdjęcie oryginalne i niemodyfikowane. Za takie nie można uznać już fotografii, w której uzupełniono np. brakujące cyfry bądź litery. Podobnie sprawa wygląda ze zdjęciami, na których część znaków na tablicy rejestracyjnej została częściowo czymś zasłonięta. Zdaniem Marka Seweryńskiego z firmy Meron, która udostępnia fotoradary gminom, taka fotografia od razu powinna trafić do policyjnego kosza.

        Można odczytać mimo błysku flesza

        Technologia zastosowana w urządzeniach kontrolno-pomiarowych w większości przypadków pozwala jednak na odczytanie numerów rejestracyjnych nawet wtedy, kiedy zamiast znaków będziemy mieli widoczny tylko błysk flesza. Zastosowane w nich filtry powodują, że odblaskowe tablice pozostawiają swoje odbicie w jednym lub kilku miejscach na fotografii. - czytamy w Dzienniku. Do tej pory sądy pozwalały na wykorzystanie takich zdjęć w sprawie przeciwko kierowcy. " :tuk:
        PW - OFF. Nie mam czasu na odpisywanie... sorryyyy

        Komentarz

        • capriman
          Ambiente
          • 2008
          • 199

          #5
          Kto po pół roku będzie pamiętał kto prowadził danego dnia auto?bez sądu się nie obejdzie bo inaczej 500 lub 5000 kary za nie wskazanie kto prowadził?Gdy po miesiącu człowiek dostawał fotkę to miał sygnał,że trzeba zacząć uważać a tak po pół roku życia w nieświadomości można się dowiedzieć o utracie prawa jazdy-ekstra!
          Dlaczego nie można dać każdemu miastu miesiąca na oklejenie określonym rodzajem folii odblaskowej fotoradarów tylko do 2014 będzie w tej kwestii bajzel?Czyżby ktoś "wygrał" na to przetarg?
          Dlaczego informacje o przenośnym fotoradarze mają się znajdować tylko przed fotoradarami straży miejskiej skoro dążą do tego aby wszystkie stacjonarne były dokładnie oznaczone i rzucające się w oczy?Planują stawiać przenośne 200 metrów za oznaczonym stacjonarnym i zbijać fortunę nie dopuszczając do niej straży miejskiej?
          Na A1-ce już posypały się mandaty z odcinkowego pomiaru dla tych którzy nadmiernie przekraczali prędkość-więc nigdy nie można mieć pewności..

          Komentarz

          • Maicroft
            Moderator
            S_OCP MemberModeratorr
            • 2004
            • 25757
            • Audi

            #6
            Oklejenie to jedno, a druga sprawa - oklejony mial byc czynny, a znam jeden oklejony w okolicy ktory czynny byl przed oklejeniem, potem ktos po nim przejechal i go podpalil i od tego czasu nic tam nie wsadzaja
            Spritmonitor.de

            Komentarz

            • gambit
              Drive
              • 2011
              • 54
              • Octavia II (1Z3)
              • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

              #7
              Re: Co warto wiedzieć o fotoradarach?

              Zamieszczone przez loru
              5. Niewskazanie sprawcy wykroczenia

              Jeśli właściciel pojazdu nie wskaże, kto prowadził samochód w chwili popełnienia wykroczenia, grozi mu mandat do 500 zł, ale nie dostanie punktów karnych. ITD ma także prawo skierować sprawę do sądu, gdzie za niewskazanie kierowcy grozi nawet 5000 zł grzywny.

              [
              t. 41. § 1. Przy przeprowadzaniu dowodu z zeznań świadka stosuje się odpowiednio przepisy art. 177, 178, 182, 183, 185-190, 191 § 1 i 2 oraz art. 192 Kodeksu postępowania karnego. to z kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia
              Z kolei przywołane art. 182 183 kpk daje świadkowi prawo do odmowy składania zeznań obciążających najbliższe mu osoby.
              Więc jak to jest, jesli prowadziła najbliższa osoba?

              Komentarz

              • Wojqba
                Ambiente
                • 2008
                • 230

                #8
                Re: Co warto wiedzieć o fotoradarach?

                Zamieszczone przez gambit
                Zamieszczone przez loru
                5. Niewskazanie sprawcy wykroczenia

                Jeśli właściciel pojazdu nie wskaże, kto prowadził samochód w chwili popełnienia wykroczenia, grozi mu mandat do 500 zł, ale nie dostanie punktów karnych. ITD ma także prawo skierować sprawę do sądu, gdzie za niewskazanie kierowcy grozi nawet 5000 zł grzywny.

                [
                t. 41. § 1. Przy przeprowadzaniu dowodu z zeznań świadka stosuje się odpowiednio przepisy art. 177, 178, 182, 183, 185-190, 191 § 1 i 2 oraz art. 192 Kodeksu postępowania karnego. to z kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia
                Z kolei przywołane art. 182 183 kpk daje świadkowi prawo do odmowy składania zeznań obciążających najbliższe mu osoby.
                Więc jak to jest, jesli prowadziła najbliższa osoba?
                ale z tego co kiedyś słyszałem, to te zapisy stosuje się w przypadku przestępstw, a nie wykroczeń. Niech mnie ktoś poprawi jeżeli się mylę....

                Komentarz

                • gambit
                  Drive
                  • 2011
                  • 54
                  • Octavia II (1Z3)
                  • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

                  #9
                  art.41 który zacytowałem jest z kodeksu postępowania o wykroczenia. I mówi on, że art (m.in) 182 i 183 kpk stosuje się także w sprawach o wykroczenia.

                  Komentarz

                  • Wojqba
                    Ambiente
                    • 2008
                    • 230

                    #10
                    dzięki z info....

                    Komentarz

                    • gambit
                      Drive
                      • 2011
                      • 54
                      • Octavia II (1Z3)
                      • CAYC 1.6 TDI CR 105 KM

                      #11
                      A tak z drugiej strony: Jeżeli jest odmowa skłądania zeznań obciążających najbliższych. To czy Policja może skierować sprawę do sądu przeciw małżonce właściciela pojazdu argumentując to tym, że skoro odmówił zeznań powołując się na takie prawo, oni ustalili, że jedyną najbliższą osobą posiadającą prawo jazdy jest owa małżonka, to i tak pośrednio właścicle pojazdu wskazał ja jako osobę prowadzącą pojazd?
                      Są tu jacyś prawnicy na forum?

                      Komentarz

                      • meesha
                        Ambiente
                        • 2009
                        • 145

                        #12
                        Zamieszczone przez gambit
                        art.41 który zacytowałem jest z kodeksu postępowania o wykroczenia. I mówi on, że art (m.in) 182 i 183 kpk stosuje się także w sprawach o wykroczenia.
                        Był jakiś czas temu wyrok Sądu Najwyższego właśnie w takim kontekście. Pewien adwokat (więc nie było że się nie znał) bronił się przed odpowiedzią na pytanie kto prowadził, informując, że osobie bliskiej grozi odpowiedzialność za wykroczenie (bo odpowiednie stosowanie przepisów kpk). Po długim wywodzie SN uznał, że odpowiednie stosowanie przepisu w tym wypadku (z uwagi na wyjątkowość możliwości odmowy odpowiedzi) polega na jego restrykcyjnym zastosowaniu wprost, a więc tylko i wyłącznie jeśli osobie najbliższej grozi odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. A więc nie wykroczenie. Sprawę tenże człowiek przegrał.

                        Teoretycznie możliwa jest inna konstrukcja - odmawiamy odpowiedzi na pytanie informując, że jeśli się odpowie, to osobie najbliższej grozi odpowiedzialność za przestępstwo (czyli uderzamy nie w wykroczenie z zawiadomienia a hipotetyczne inne przestępstwo powiązane z obecnością danej osoby w danym czasie i miejscu lub okolicy). A jakie przestępstwo? Patrz pkt 1. Ale ta opcja jeszcze nie testowana, choć przyznam że czekam na okazję.

                        Komentarz

                        • Wojqba
                          Ambiente
                          • 2008
                          • 230

                          #13
                          czyli jednak tak jak słyszałem.....

                          Komentarz

                          • ruwado
                            RS
                            • 2009
                            • 14885
                            • Octavia IV (NX3)

                            #14
                            A brak obowiązku przesłania fotki? To trochę tak jak by postawić komuś zarzut zabójstwa - tylko nie mówiąc kogo

                            Skoro Inspekcyja nie ma obowiązku przesyłąc fotek, a kierowca nie może o nie poprosic (może dopiero w sądzie je obejrzeć), to dodając termin 180 dni na ukaranie pachnie mi to przekrętami.

                            Przecież wystarczy rozsyłać co dzień ileś zupełnie fikcyjnych powiastek z mandatami. jak kierowca przyjmie i zapłaci, to dobrze. Jak zaryzykuje i powie, ze chce w sądzie fotexa oglądnąć, to wystarczy wysłać pisemko z przeprosinami, że jakiś błąd człowieka, systemu itp. Paranoja.
                            pozdrawiam - Darek

                            Komentarz

                            Pracuję...